Terasos aukščio pasirinkimas

Kokiame aukštyje turėtume statyti terasą? Ar kada susimąstėte apie šį aspektą prieš montuojant terasą?

Jeigu terasa montuojama ant stogo ar balkone, tai terasos aukštį labai įtakoja ir nusako koks yra esamų durų ar  vitrininių langų slenksčio aukštis.  Terasa dažniausiai montuojama ir gražiausiai atrodo, kai ji yra pakeliama maksimaliai iki durų slenksčio paliekant vos kelis centimetrus, kad vaikščiojant iš kambario vidaus į lauką nebūtų juntamas slenksčio aukštis. Tačiau pasitaiko atvejų, kad terasa būna aukštesniame lygmenyje nei  vidaus grindų lygis. Taip atsitinka tada, kai terasa statosi ant esamos palangės. Montuojant terasą reikalinga dėti dar smulkų karkasiuką, kad terasinių lentų galai tinkamai būtų pritvirtinti ir nesiraitytų, tad tokiu atveju, tai šiek tiek paaukština terasą ir ji būna ne žymiai aukštesnė nei vidaus grindys.  

Tad jei terasa montuojama tokiose vietose kaip balkone ar ant stogo, garažo,  ir norite, kad terasa būtų minimalaus aukščio, tai rekomenduojamas minimalus terasos aukštis montuojant dvigubą karkasą būtų 20-25 cm nuo žemės.  Tačiau,  esant pageidavimui ir išlaikant karkaso tvirtumą,  terasos aukštį būtų galima dar sumažinti iki 12 cm.

Jeigu numatytoje vietoje, kur turėtų būti įrengiama terasa, aukščio terasai įrengti visiškai nėra, jis labai minimalus, pvz 5 cm, tada atsiranda sudėtingesni sprendimo būdai, tačiau nieko nėra neįmanomo. Tokiu atveju dalis terasinių lentų dedamos įstrižai kas 50 cm, o visos kitos terasinės lentos pritvirtinamos ant įstrižai suguldytų terasinių lentų, kurios tarsi  atlieka karkaso funkciją.

Montuojant terasą ant grunto, patartina vadovautis viena taisykle – kuo terasa pakeliama aukščiau nuo žemės, tuo ji išliks ilgaamžiškesnė. Tai yra todėl, kad esant atitinkamoms oro sąlygoms, žemė garuoja ir susidaro vandens garai, drėgmė, kuri geriasi į karkaso medieną, o tai medienai neprideda atsparumo. Tad kuo karkasas aukščiau nuo žemės, tuo geriau. 

Karkasą montuoti tiesiai į žemę, ar tiesiog guldyti ant žemės, negalima. Tai labai ženkliai sutrumpina karkaso ir pačios terasos tarnavimo laiką. Tad karkasas būtinai turi būti montuojamas taip, kad būtų pakeltas nuo žemės.  

Jei karkasą pakeliame daugiau nei 25 cm, tokiu atveju reikalinga montuoti ir laiptelį. Terasos aukštį pasirenkant dar didesnį, terasa vizualiai atrodo jau ne taip gražiai.  Todėl mes rekomenduojame terasos aukštį rinktis apie 20 cm. Tokiu atveju laiptelis yra nereikalingas ir aplinkui galima sudėti akmenukus, apsodinti žolyte ar kita, atrodys tikrai gražiai.

Jeigu terasa turėtų būti gana aukšta, atsižvelgiant į išėjimo iš namų vidaus į terasą aukštį,  galimas dar vienas sprendimo būdas. Tokiu atveju terasą galima montuoti 20 cm aukščio nuo žemės, tačiau toje vietoje, kur yra palangė, išėjimas į terasą, montuojamas dar vienas terasos lygmuo (kaip laiptelis ar salelė), kuris  bendrą terasos aukštį pakelia būtent toje vietoje, kur tikslingai reikalinga.

Taigi, statant namą, keliant sklypo aukštį, numatant langų ir durų aukščius, poziciją ir pan.,  terasai turėtų būti paliekama ne mažesnis kaip 20 cm aukštis. Montuojant terasą pilnai užtenka 20-23 cm. Tad planuojant įsirengti terasą, patariame į tai atsižvelgti.